Cudowne właściwości oleju lnianego, znane są nie od dziś. Na len zwykło się mawiać, iż jest to płynne złoto i stwierdzenie to wcale nie jest w żadnym stopniu przesadzone Jest wręcz przeciwnie, ponieważ właściwości lnu niejednokrotnie przewyższają działanie innych roślin na skórę twarzy. Z racji tego, iż olej posiada witaminę E, ma wspaniały wpływ na stan cery. Osoby borykające się z pierwszymi oznakami starzenia i drobnymi zmarszczkami, będą zadowolone z efektów stosowania lnu. Wystarczy wklepywać w umytą, czystą skórę twarzy olej lniany tłoczony na zimno, najlepiej na noc, jeśli nie mamy skóry skłonnej do przetłuszczania, można zastosować bardzo niewielka ilość również na dzień, ale zaleca się robić to zimą bez robienia makijażu.
Olej wspaniale nawilży skórę i uchroni ją przed mrozem, ma on działanie uelastyczniające i napinające skórę. Ponadto dla każdej osoby niezależnie od wieku, którą dotykają problemy w postaci trądziku lub stanów zapalnych np. mieszków włosowych, a przy tym powstawanie również krostek, olej lniany może okazać się wręcz zbawieniem. Ukoi bowiem skórę, a witamina E wyleczy i uspokoi niechciane zmiany na naskórku. Olej lniany na twarz sprawdza się doskonale. Jest to niezwykle uniwersalny środek, bo może posłużyć jako tonik lub też być alternatywą dla płynu do demakijażu. W obu tych przypadkach nasączamy wacik czystą wodą, a następnie nasączamy odrobiną oleju, przemywając całą skórę twarzy albo też tylko miejsca, takie jak oczy. W ten sposób rewelacyjnie usuniemy wszelkie pozostałości tuszu czy kredki do brwi.
Olej lniany przechowywanie
Olej lniany na twarz niezależnie od tego, czy został otwarty, czy też nie lubi chłodną temperaturę, powinien być zatem przechowywany w lodówce ze względu na to, iż zachowa swoje najlepsze właściwości. Ponadto tuż po jego otwarciu, obowiązkowo musi być przechowywany w lodówce, jak również powinien zostać zużyty do daty podanej na kartonowym opakowaniu lub butelce.
Jakie zastosowanie ma olej lniany w kosmetyce?
Jak już wiadomo, olej lniany cudownie wpływa na skórę twarzy, ale czy tylko? Otóż nie, ponieważ dokładnie tak samo zbawienne działanie ma na skórę całego ciała oraz włosów. Za sprawą bardzo wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych i witaminy E, rewelacyjnie nawilży skórę dłoni, suchych łokci, kolan, a nawet stóp. Warto stosować go na noc zakładając specjalne bawełniane rękawiczki i skarpetki. Natomiast włosy pokochają olej za świetne nawilżenie i dociążenie lekkich, suchych i zniszczonych kosmyków. Wystarczy raz w tygodniu sprawić swoim włosom tę przyjemność, nakładając olej bezpośrednio przed ich myciem na minimum 30 minut lub dłużej, a następnie umyć włosy szamponem.
Olej lniany przeciwwskazania
Olej lniany nie ma zbyt wielu przeciwwskazań, zwłaszcza stosując go zewnętrznie tj. wcieranie w skórę czy włosy nie daje nam żadnych ograniczeń, jednak niezwykle istotne jest, aby nie spożywały go osoby z przypadłością braku krzepliwości krwi, lub biorące leki na takowe schorzenie, gdyż spożywanie regularnie oleju spowoduje jeszcze większe rozcieńczenie krwi. Ponadto osoby chore na raka piersi lub szyjki macicy również nie mogą go spożywać. Stosując leki na obniżenie cholesterolu, powinniśmy także być ostrożni, a najlepiej nie spożywać oleju lnianego wcale, ponieważ bardzo mocno obniża on cholesterol, a stosowanie go wraz z lekami nie da pozytywnych skutków, a zaszkodzi zdrowiu.
Olej lniany a łuszczyca
Rewelacyjne działanie oleju lnianego na różne partie ciała i włosy nie kończy działania tego cudownego specyfiku, ponieważ jest on polecanym środkiem wspomagającym walkę z łuszczycą. Jego zastosowanie w przypadku tej choroby jest bardzo łatwe i bezpieczne. Wystarczy w domowym zaciszu nasączyć gazę lub waciki i przykładać do miejsc zmienionych chorobowo. Można również tak samo, jak w przypadku stosowania oleju na twarz, wsmarować go i wklepać delikatnie w chore miejsca. Pomoże to zmiękczyć i bardzo głęboko nawilżyć naskórek, co spowoduje, iż przyspieszy się jego złuszczanie, a tym samym powstawanie nowej, zdrowej skóry.
Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linum_extraaxillare_a4.jpg