Zabiegi z użyciem botoksu

Sam zabieg z użyciem botox’u nie jest bolesny jednak zależy to od naszej odporności na ból więc warto zapytać lekarza o możliwość znieczulenia. U niektórych pacjentów może wystąpić dyskomfort związany ze strachem przed zastrzykami.

Botox zostaje wstrzykiwany w precyzyjnie wybrane miejsca na twarzy, niekoniecznie dokładnie w zmarszczkę ale na obszarze mięśnia a wybór miejsca ma kluczowe znaczenie. Na jeden obszar mięśniowy może przypadać od 1 aż do 5 zastrzyków. Toksyna botulinowa zostaje wstrzyknięta poprzez bardzo cienką igłę. Przy zabiegach kosmetycznych dawka jest znacznie mniejsza niż przy zastosowaniu leczniczym i jest dobierana przez lekarza według indywidualnej potrzeby.

Zmarszczki likwidują się w całości lub w znacznej części, wyraz twarzy jest łagodniejszy a twarz zachowuje ogólną mimikę. Po całkowitym wygaśnięciu toksyny zabieg należy powtórzyć dla utrzymania efektu a jeżeli nie mamy możliwości kontynuowania zabiegów to nasza skóra i tak po jednym zabiegu (czyli około pół roku działania botox’u) skorzystała i stała się młodsza i wypoczęta. Działanie „jadu kiełbasianego” polega na tym, że zatrzymuje impulsy z mózgu do mięśnia przez co nie wykonujemy ruchów mimicznych. Przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien nas poinformować o przeciwwskazaniach (między innymi ciążą czy choroby serca). Przy zabiegu z użyciem botox’u nie istnieje żadne ryzyko blizn a miejsce zastrzyku jest niewidoczne. Botox może działać niepożądanie na nasze samopoczucie co wiąże się z bólem głowy (mija po zażyciu środków przeciwbólowych). Po zabiegu nie należy spożywać alkoholu i artykułów tytoniowych, ponieważ może to osłabić działanie botox’u, unikać masażu miejsc nakłóć oraz nie pochylać głowy. Natomiast należy w ciągu godziny od zabiegu ćwiczyć mięśnie mimiczne.